Tartalomjegyzék
Ha fáj a foga, akár élesen, nyilallva, lüktetve, vagy tompán, akkor ez jelzi, hogy fogorvoshoz kell mennie. A fogfájás csillapítására bevetett különféle házi praktikákkal csak rontani lehet a helyzeten. Megpróbáltuk összegyűjteni, hogy mik okozhatnak fogfájást, és milyen tünetekkel járnak ezek.
Mikor forduljunk fogorvoshoz fogfájásunkkal?
A fogfájás típusai
A fogfájás két nagyobb csoportra osztható:- Spontán jelentkező fájdalom: ilyenkor fogbél gyulladás van, a fogat gyökérkezelni kell. Ez általában élesebb, lüktető fájdalom, eleinte néhány másodpercig, aztán percekig tart, a végén már meg nem szűnő fájdalom jelentkezik. Irány a fogorvos, nincs mit tenni.
- Valamilyen ingerre jelentkező fájdalom: hidegre, melegre, rágásra jelentkező éles fájdalom, ami végig halad a fogon, aztán inger nélkül nem tart tovább. Fognyaki érzékenység hidegre-melegre, vagy kis-közepes szuvasodásnál hidegre-melegre és még édesre is megjelenik. Fogágybetegségnél a tompa fogfájás, enyhén lüktető fájdalom, nehezen behatárolható, hogy melyik fog okozza.
A fogfájás 6 leggyakoribb oka
A leggyakoribb okok:- fognyaki érzékenység, hidegre-melegre vagy fogmosáskor,
- fogszuvasodás, itt még az édességre is,
- fogbélgyulladás, lüktető, spontán fájdalom,
- fogágybetegség, a fájdalom nehezen lokalizálható, tompább, kisugárzó, sokszor enyhe fogfájás lép fel,
- bölcsességfog okozta fájdalom, kisugárzik, sok esetben szájnyitási korlátozottsággal jár,
- arcüreggyulladás, esetleg a fülgyulladás okozta fogfájdalom.
Milyen házi praktikák vethetők be a fogfájás csillapítására?
A különféle házi praktikák fogfájás ellen: jeges borogatás, szegfűszeg, hagyma, pálinka nem hatnak, csak gondot okozhatnak, akár ínynél gyulladást, jegeléssel csonthártyagyulladást stb. Kérjen időpontot, és jöjjön el fogászati rendelésre! A kezelés napjáig, azaz arra az egy-két éjszakára pedig használjon fájdalomcsillapító gyógyszert.
Fogfájdalom esetén minél előbb forduljunk fogorvoshoz, mert így megelőzhető a nagyobb baj. Amennyiben már lüktet, feldagad, akkor azonnal menjünk orvoshoz. Jobb, ha ezeket a tüneteket nem várjuk meg, mert ez legtöbbször elkerülhető, ha időben fordulunk segítséghez.